Aromaterapie - klady a zápory
Tento článek bych ráda věnovala výhradně esenciálním olejům a jejich kladným i záporným stránkám. Troška osvěty je dobrá, jelikož čím víc se učím, tím víc se setkávám i se špatným nakládáním s těmito velmi cennými, ale také velmi silnými pomocníky.

Co jsou Esenciální oleje
Esenciální oleje nebo také éterické oleje (dále budu uvádět jen EO) jsou koncentrované výtažky siličnatých rostlin. Z toho plyne, že EO lze vytvořit jen z některých rostlin, a to z těch, které ve svých listech, květech, kořenech, plodech, kůře nebo pryskyřici tyto silice obsahují. Takže například EO
z jablka, jahody apod. nikdy nezískáme, jelikož mezi siličnaté rostliny prostě nepatří. Pokud v obchodě takový olej najdete, nejde o EO, ale o vonný olej, tedy v laboratoři vytvořenou chemickou směs co nejpodobnější vůní konkrétní rostlině. Od takového oleje nemůžeme čekat žádné účinky na naše zdraví či psychiku. Naopak se může stát, že když si takový olej dáte do aromalampy, můžete si přivodit nepříjemnou bolest hlavy. To se ale může stát i při nesprávné volbě či dávkování u EO. Tomuto tématu budu věnovat některý z dalších článků.
V čem nám mohou Esenciální oleje pomoci
Tyto vzácné látky nám mohou být velkými pomocníky jak po psychické, tak po fyzické stránce.
Každý EO má své silné stránky a jejich účinky, které nalezneme jak v odborné literatuře, tak je uvádí
i prodejci na svých stránkách. Zde naleznete také jakou formou se EO získává a z jaké části rostliny.
Mezi mé velmi oblíbené EO patří:
Levandule lékařská - lavandula angustifolia (pozor, levandulí je více druhů) - velmi účinně působí při nervovém napětí, hysterii, depresi, nespavosti, ale je skvělá při hojení ran, na ekzémy, má antiseptický a analgetický účinek. Je to velmi bezpeční EO.
Mandarinka - je skvělá na nespavost, harmonizuje psychiku a to i dětskou, pomáhá na dobrou funkci střev. Je řazen mezi bezpečné EO a lze jej použít i pro malé děti, když jsou neklidné a nechtějí spinkat.
Pomeranč sladký - je to přeborník na harmonizaci trávení, pomáhá při bolesti a křecích v břiše, vhodný při pálení žáhy a při problémech s játry. Působí jako antidepresivum, při smutku a nervozitě.
Růže - miluji jak růži damašskou tak růži stolistou. Každá je úplně jiná, ale obě jsou velmi účinným ženským olejem. Růže je vnitřní podpora matky a ženy v každé z nás. Používá se účinně v období klimakteria, při PMS, doslova podporuje tvorbu ženských hormonů. Má utišující účinek na srdce a to jak po psychické, tak po fyzické stránce. Růže patří mezi vzácné a tedy i drahé oleje. Pokud chcete zvolit levnější variantu ženského oleje, zkuste Geranium nebo Geranium Rose :)
Desatero bezpečné domácí aromapéče
Vždy bychom měli mít na paměti, že EO jsou velmi silné svou koncentrací. Pro příklad uvedu, že
na jednu kapku EO máty je potřeba cca 0,5kg natě máty. Představte si, jakou sílu by měl šálek čaje, kdybyste si jej připravili z takového množství máty a to je jen výluh... a takto je to u všech EO. U některých je potřeba ještě daleko, daleko větší množství rostlinky.
1. Vždy používejte 100% čisté přírodní EO od ověřených dodavatelů. S výběrem vhodných a prověřených dodavatelů vám ráda poradím.
2. Při použití na pokožku EO nařeďte do nosného rostlinného oleje. Měl by to být olej lisovaný za studena.
3. Dodržujte doporučené a bezpečné dávkování a ředění. Pokud si nejste jistí, jaké ředění je bezpečné, napište mi.
4. Neužívejte vnitřně. Toto je velmi důležité, jelikož některé firmy působící na našem trhu doporučují vnitřní užití např. nakapáním do sklenice vody vypitím. EO nejsou rozpustné ve vodě, ulpívají
na povrchu vody a mohou poleptat sliznice a ani náš žaludek by z neředěného EO neměl radost.
V některých zemích je vnitřní užití povoleno, ale je svěřeno pouze do rukou diplomovaných a velmi zkušených aromaterapeutů a to jen ve velmi specifických případech. Doma to opravdu nezkoušejte.
5. Mnoho EO má nějaké kontraindikace - těhotenství, kojení, věk dětí, citlivost u seniorů.... Je třeba brát tyto kontraindikace v potaz při použití a míchání EO. Pokud si nejste jisti s vhodným použitím, můžete se na mě obrátit.
6. Opatrně též u lidí s alergiemi, astmatem a problémy s krevním tlakem.
7. Některé EO mohou ovlivnit účinky léků (např. srážlivost krve, diabetes, epilepsie, onkologická léčba). Prověřte vždy jejich vhodné užití, abyste si místo pomoci neublížili a neztížili práci lékařů.
8. Zamezte kontaktu s očima a sliznicemi. Pokud už se taková nehoda stane a neředěný EO se vám dostane do oka, nevyplachujte vodou! Na vypláchnutí použijte rostlinný olej, který EO naředí a z oka dostane pryč.
9. EO vždy uchovávejte mimo dosah dětí. Jak už jsme si řekli, jsou to velmi silné látky a i malá kapička může v rukou dítěte napáchat velký problém.
10. Důležitá je doba spotřeby EO. Některé EO jako jsou citrusy, jehličnany, heřmánek a kadidlo jsou velmi citlivé na oxidaci, tedy kontakt se vzduchem. S tím se potkají vždy, když lahvičku otevřete. Je
u nich nutné pohlídat max 1 rok od prvního otevření a tu nepřekračovat. Po této době nastává díky oxidaci změna vlastností EO a ten může podráždit pokožku i sliznice při inhalaci. V podstatě platí,
že čím častěji takový EO používám, tím kratší je doba za kterou zoxiduje.